– Nyugatról kaptuk a jeget, elég borzalmas látvány volt reggel – mesélte a Hujber Pincészet szőlésze.
– Az olaszrizlingben, a rajnaiban és merlot-ban okozta a legnagyobb kárt. Ráadásul ezek fiatal szőlők, ezért is nagyon érzékenyen érint minket. A boglári területünket még nem sikerült megnézni.
Hujber Ferenc elmondta:
cseresznyenagyságú jegek potyogtak néhány percig szárazon, majd esővel.
Hozzátette: permeteznek, és arra számítanak, hogy beszáradnak a sérült szőlők, hogy ne menjen tönkre az egész ültetvény.
Koltai Tamás királyleánykája teljesen odaveszett.
– Sávokban haladt a vihar, így nem egyformán pusztított
– mondta a borász. Nála a kár mértéke területenként 30 és 100 százalék között alakult.
Azt mondta: habár pár percig esett csak az eső, de az annyira intenzív volt, hogy tönkretette a királyleánykán kívül a chardonnay-t, az Irsai Olivért és az ottonel muskotályt is. A jég a vesszőket is elverte, így a jövő évi termés sorsa is kétséges.
Bujdosó Ferenc, a Dél-Balatoni Borvidék hegyközségi tanácsának elnöke elmondta:
a szőlőskislaki területeken kívül Visz és Rádpuszta környékén is keletkeztek jégkárok.
– Most összesítjük a károkat, de több családnak és cégnek a területét is érintette a vihar. Nálunk idén már másodjára volt jégverés, de első alkalommal még nem volt olyan fenológiai fázisban a bogyó, hogy megsérüljön. Ez a borzalmas jégeső viszont a gyümölcsöt érintette, így már nehéz lesz egészséges szőlőt szüretelni. Ezzel nemcsak mennyiségi, de minőségi romlás is várható – összegzett.
Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
Nagyon sok kárt okozott a szőlőkben a szélsőséges időjárás (A képen Kardos Gábor, a Balatoni Kör elnöke szőlőt szed a Bujdosó Pincészet szőlészetében Balatonbogláron 2014. augusztus 26-án, a kör szüretnyitó rendezvényére készülve)
Fotó: MTI/Varga György